Psy pasterskie – podstawowe informacje

Gatunek psów wykorzystywanych jako obrońcy stada. Psy te znajdują się przede wszystkim na wszelkiego rodzaju gospodarstwach. Doskonale sprawdzą się one do zaganiania owiec bądź ich obroną przed zagrożeniami.

Gatunek ten cechuje się przede wszystkim sporą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, zaciętością w walce oraz przywiązaniem do stada. Psy tego typu dodatkowo często miewają problem z całkowitym podporządkowaniem się człowiekowi. Dodatkowo potrzebują one mieć przez praktycznie cały czas zajęcie.

Onelabel.pl
Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Dawniej jako psy pasterskie wykorzystywano jedynie te, które były w stanie zmierzyć się wilkami bądź niedźwiedziami. Obecnie ze względu na coraz rzadsze występowanie tych zagrożeń, wykorzystuje się mniej masywne psy.

Pies pasterski ma za zadanie przede wszystkim nie dopuścić do tego aby zwierzęta podeptały inny uprawy. Dlatego też ważna jest jego duża szybkość oraz umiejętność szybkiego reagowania. Istnieje wiele ras, które wykształtowały w sobie powyższe cechy i idealnie sprawdzą się w swoim zadaniu.